top of page

OTÁZKY A ODPOVEDE

1. Čo sa stane, ak je jeden z panelov zatienený?

Zatienenie jednotlivých panelov má podstatný vplyv na množstvo vyrobenej energie. 

Jeden zatienený panel môže v extrémnom prípade výrazne znížiť výkon celej elektrárne. Čiastočné zatienenie možno riešiť montážou tzv. výkonových optimizérov. Použitie optimizérov má niekoľko výhod, okrem dokonalého prehľadu o jednotlivých paneloch v systéme podstatne zvyšuje celkový výnos z FVE.

 


2. Môžem získať na fotovoltiku nejaký príspevok?

Áno, podľa platných štatných dotácii, po splnení všetkých potrebných náležitosti
 

3. Budem ešte niekedy potrebovať elektrinu, keď mám fotovoltiku?

Áno budete. Dobre navrhnutý fotovoltický systém s dostatočne dimenzovaným úložiskom pokryje spotrebu elektriky celoročne na min. 70%. Tento údaj je závislý aj na rozdelení spotreby zima, leto.


4. Vráti sa mi niekedy investícia do fotovoltiky?

Návratnosť celého fotovoltického riešenia závisí najmä od toho, ako dokáže domácnosť elektrinu z fotovoltiky využiť ale aj od toho, ako je navrhnutý výkon fotovoltiky voči potrebám domácnosti. Platí, že čím je podiel spotreby vlastnej elektriny vyšší, tým je vyššia aj úspora. Všeobecne platný vzorec na výpočet návratnosti nie je. Faktorov, ktoré ho ovplyvňujú je viac. Od technického riešenia cez geografickú polohu až po podmienky s dodávateľom elektrickej energie.


5. Oplatí sa mi fotovoltika, aj vtedy ak som celý deň mimo domu?

Fotovoltika je vhodná voľba aj v prípade, že väčšiu časť elektriny spotrebúvate ráno a večer. Týmto spôsobom funguje prevažná väčšina slovenských domácností. Nápor na spotrebu elektriny je ráno pred odchodom do práce či školy, a potom večer po návrate domov. Ideálnou voľbou je v tomto prípade skombinovať fotovoltické panely s batériovým úložiskom. Prebytok elektriny vyrobený počas dňa si v ňom môžete uložiť na neskoršie použitie. Akonáhle bude vaša spotreba vyššia než výroba, využijete najskôr energiu z  batérií.


6. Je fotovoltika naozaj vhodná pre všetky domácnosti?

Áno, je.

 


7. Môžem si pomocou fotovoltiky zohriať aj vodu?

Áno.


8. Aká je typická životnosť fotovoltaického panelu?

Typická deklarovaná životnosť fotovoltaického panelu je medzi 25-30 rokmi. Niektoré panely však môžu pri správnej údržbe vydržať až 40 rokov a viac. Z technického hľadiska nie je dôvod aby panel nefungoval aj dlhšie ako 50 rokov.


9. Aká je údržba/starostlivosť o domácu FVE?

Údržba fotovoltaického systému zahŕňa pravidelné čistenie panelov, kontrolu zatienenia alebo poškodenia panelov a zabezpečenie optimálnej prevádzky systému. Odporúča sa nechať váš systém skontrolovať a servisovať profesionálnym inštalatérom každých 3-5 rokov.


10. Čo je fotovoltika?

Fotovoltika (FV) je spôsob výroby elektriny premenou slnečného žiarenia na jednosmerný prúd (DC) pomocou polovodičového materiálu.


11. Aké sú výhody fotovoltiky?

Fotovoltika je čistý, obnoviteľný zdroj energie, ktorý môže znížiť emisie skleníkových plynov a závislosť od fosílnych palív. Má tiež nízky dopad na životné prostredie a môže byť inštalované na rôznych miestach.


12. Ako dlho vydržia fotovoltické systémy?

Životnosť fotovoltaického systému sa môže líšiť v závislosti od kvality použitých komponentov a údržby systému. Väčšina systémov je ale navrhnutá a otestovaná tak, aby vydržala viac ako 25 rokov.


13. Aký je rozdiel medzi on-grid a off-grid fotovoltaickými systémami?

On-grid fotovoltaické systémy sú pripojené k miestnej elektrickej sieti a môžu exportovať prebytočnú elektrinu späť do siete. Fotovoltaické systémy mimo siete nie sú pripojené k sieti a spoliehajú sa na batérie, ktoré ukladajú prebytočnú energiu na neskoršie použitie.


14. Môžem použiť fotovoltické panely pri výpadku elektriny?

Vo väčšine prípadov sa fotovoltické panely nedajú použiť počas výpadku prúdu, pokiaľ nemáte on-grid systém so zálohou do batérie. Je to preto, že väčšina fotovoltaických systémov pripojených k sieti je navrhnutá tak, aby sa automaticky vypla počas výpadku prúdu. V prípade použitia hybridných meničov s vlastnými batériami je záloha samozrejmou súčasťou.

 

15. Ako určím veľkosť fotovoltického systému pre môj dom alebo firmu?

Veľkosť fotovoltaického systému závisí od viacerých faktorov, vrátane množstva elektrickej energie, ktorú spotrebúvate, dostupnej strechy alebo priestoru na zemi pre panely a potenciálnej produkcie solárnej energie vo vašej oblasti. Konzultácia s profesionálnym inštalatérom vám môže pomôcť určiť vhodnú veľkosť pre váš systém.


16. Aké sú finančné výhody slnečnej energie?

Slnko je nevyčerpateľný a obnoviteľný zdroj energie. Množstvo slnečného žiarenia, ktoré máme k dispozícii, mnohonásobne prevyšuje spotrebu energie, ktorú by sme z neho mohli získať. Na povrch našej planéty preniká asi 120 tisíc terawattov slnečného žiarenia. Je to až 20-tisíckrát viac, ako momentálne potrebujú všetci obyvatelia Zeme dokopy. 


17. Produkujú solárne panely energiu, ak sú zasnežené?

Nie neprodukujú.


18. Môžeme po inštalícii solárných panelov odpojiť od siete?

Keď na svoju nehnuteľnosť nainštalujete solárne panely, budete stále pripojení k sieti. To vám umožní čerpať zo siete, keď váš systém nevyrába všetku potrebnú energiu, a odosielať energiu späť do siete, keď vyrábate viac, ako spotrebujete. Odísť zo siete je možné pomocou solárneho systému, ktorý zahŕňa skladovanie energie do batérií, tzv. ostrovný systém (OFF GRID), ale bude to stáť oveľa viac a pre väčšinu majiteľov domov je to zbytočné.


19. Ak mám solárne panely a je výpadok prúdu, môžem používať spotrebiče v dome?

Áno ale musím mať záložný zdroj /batériu/ - tzv. Hybridný systém.


20. Koľko stojí údržba solárných panelov?

V dnešnej dobe je každá inštalácia prístupná aj vzdialenie cez internet. Systém by mal byť bezúdržbový a riešia sa len prípadné poruchy. Dobre navrhnutý system s monitorovaním jednotlivých panelov prostredníctvom optimizérov nevyžaduje okrem čistenia žiaden odborný zásah.


21. Čo odo mňa potrebujete na spracovanie cenovej ponuky?

Akú máte doma aktuálnu spotrebu? Aké spotrebiče plánujete do budúcnosti? Aký mate rozpočet?


22. Aký typ strechy musím mať ak si chcem dať nainštalovať FVE panely?

Akýkoľvek. Plochá strecha, falcovaný materiál, škridla.
 

 

23. Musí mi tam svietiť slnko celý deň?

Nie, nemusí. Ak na niektorý panel nesvieti počas dňa slnko. Použíjeme optimalizéry.

bottom of page